Mooseum

MOOSEUM Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki

przy placu Bernardyńskim 1/11, Poznań

organizowało w dniach od 1 lutego do 27 lutego 2010 wystawę malarstwa
Żywioły i Barwy ochronne
autor Anna Poduszyńska
Anna Poduszyńska, ur. 21. XII. 1981 roku w Sosnowcu. Malarz, rysownik, pedagog.
Studia na Wydziale Malarstwa krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Andrzeja Bednarczyka. Aneks z rysunku w pracowni prof. Jacka Gaja. Dyplom z wyróżnieniem w 2005 roku.
Trzysemestralne Studia Podyplomowe w zakresie edukacji plastycznej na Akademii Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie. Dyplom z wynikiem celującym w 2008 roku.
Półroczny staż stypendialny Socrates - Erasmus w Szkole Sztuk Pięknych w Atenach (2002-2003). Staż w pracowni mozaiki bizantyjskiej. Współpraca z Wielkopolską Szkołą Architektury i Sztuki z Poznania. Stała współpraca z prywatną Szkołą Rysunku i Malarstwa w Krakowie. Współorganizacja pleneru w Czarnej w Bieszczadach dla studentów krakowskiej i wrocławskiej ASP (2002).Organizacja warsztatów afrykańskich dla studentów krakowskiej ASP "Afryka. Rytmy i rytuały" (2009).
Ważniejsze cykle malarskie: "Żywioły", "Barwy ochronne".
Autorka dwóch wystaw indywidualnych, brała udział w wielu wystawach zbiorowych.
 

MOOSEUM Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki 
przy placu Bernardyńskim 1/11, Poznań

organizowało w dniach od 8 do 30 maja 2009 wystawę malarstwa 
SPÓJRZ NA MNIE

autor Joanna Marcinkowska 


Portrety Joanny Marcinkowskiej wpisują się w wielką tradycję sztuki, której celem jest dotarcie do wnętrza człowieka. Autorka z wielkim temperamentem rysunkowym i malarskim prowadzi nas na spotkanie z wyjątkowymi ludźmi. Na których nie patrzymy na co dzień, ba nawet na których obawiamy się spojrzeć. Ludzi upośledzonych intelektualnie. Takich nie zobaczymy w reklamach i na plakatach. Ich wizerunki są atrakcyjne, bo inne, czasem brzydkie, czasem nieforemne. Odbiegają od normy. Wybór modeli jest nieprzypadkowy. To przyjaciele malarki. 
Od lat spotyka się z nimi na warsztatach terapii zajęciowej. Dlatego ich portrety są tak prawdziwe i szczere. I mówią tak wiele o nas samych. Wspaniale jest spotkać się oko w oko ze spojrzeniami tych „innych”. Czasem przenikliwe, mądre, zagubione, czasem rozbrajające najczystszym z uśmiechów. Każą zastanowić się nam nad tym co naprawdę jest ważne i wartościowe.

Pełne malarskiej urody portrety Joanny Marcinkowskiej wzruszają i dają do myślenia. Jak każda dobra sztuka. Tylko tyle i aż tyle...

 MOOSEUM Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki
przy placu Bernardyńskim 1/11, Poznań
organizowało w dniach od 4 do 30 kwietnia 2009 wystawę fotografii:

OTO JEST CIAŁO MOJE...
autor Wojciech Hildebrandt 

Wystawa w niespotykany dotąd sposób stawia wielkie Pytanie, tak istotne w czasie Wielkanocy. Czym jest śmierć? Tematem jest najważniejsza ikona chrześcijaństwa - Jezus na krzyżu. Temat ten zawsze był wyzwaniem dla artystów. Od perspektywicznych wizji Masaccia, poprzez horrory Grünewalda, świetlne spektakle Rembrandta i wielkie teatrum Rubensa, aż po kosmiczne skróty Salwadora Dali. Wszystko już było...? 

Fotograficzne obrazy dużego formatu 100 x 70 cm zadają na nowo to najważniejsze pytanie. Zwielokrotniona postać, wydobyta z cmentarnych śmietników lub z wysokości ołtarza. Połamana, rozsypująca się czasem, a czasem lśniąca złotem. Zgrabna, pokraczna, ładna, kaleka. Piękna i straszna, realna i niematerialna jak w negatywowych odbiciach. Podwójnie umierająca, w wymiarze rozsypującej się materii, obracającej się na naszych oczach w proch. Cicha groza nieuchronnego przemijania utrwalona obiektywem aparatu. Fotorealistyczne, wielkie powiększenia, które poruszą każdego. Owoc kilku lat fotograficznych poszukiwań, z maleńkiego Lubomierza na Dolnym Śląsku, z Sandomierza, z francuskiego miasteczka Loches w dolinie Loary... 

Czy ukrzyżowany Chrystus, który tonie w piasku odwrócony do nas tyłem naprawdę odwrócił się od nas? A może to my odwróciliśmy się od niego... Mooseum Wielkopolskiej Szkoły Architektury i Sztuki
przy placu Bernardyńskim 1/11, Poznań
organizowało wystawę malarstwa w dniach od 22 marca do 2 kwietnia 2009.

Wystawa autorstwa znanej poznańskiej malarki Kamy Kuik, prowadzącej od kilku lat autorską pracownię spotkań portretowych.
Wystawa zatytułowana jest Portret Taty
Zawiera ponad 20 obrazów – portretów ojca namalowanych przez córkę. Cykl ten jest materialnym zapisem ich spotkań, malarską dokumentacją czasu odchodzenia, artystycznym zapisem obecności córki w ostatnich latach życia ojca. W roku 2006 Bolesław Kuik był podopiecznym Hospicjum Domowego w Pucku. Diagnoza lekarska: nieuleczalny guz mózgu.Można towarzyszyć bliskim w chorobie, można trzymać za rękę, po prostu być obok. Wystawa jest zapisem takich spotkań, a powstałe wtedy portrety próbą zatrzymania czasu. Próbą sięgnięcia po nieśmiertelność, takimi środkami, jakimi dysponuje malarz – utrwalając obraz.

W trakcie wystawy zbierane
 były fundusze na puckie hospicjum prowadzone przez ks.Jana Kaczkowskiego (Hospicjum Domowe im. św. Ojca Pio, ul. Judyckiego 4, 84-100 Puck, www.hospitium.org).